Co ile słupki do siatki? Porady dla różnych typów ogrodzeń

Napisane przez
siatka podtrzymywana przez słupki ogrodzeniowe

Siatka ogrodzeniowa niejedno ma imię. Można wykorzystać ją do ogradzania domowych posesji, działek budowlanych czy terenów zielonych. Ogrodzenie może przetrwać lata, ale i służyć jako tymczasowa bariera. Na jego stabilność duży wpływ mają słupki ogrodzeniowe. Nie chodzi jednak wyłącznie o ich rodzaj, ale także o odpowiednie rozmieszczenie. Co ile słupki do siatki rozstawić przy klasycznym ogrodzeniu, a co ile przy siatce leśnej? Opisujemy, jak planować ogrodzenie z siatki.

Co ile słupki do siatki ogrodzeniowej ślimakowej?

Rozstaw słupków ogrodzeniowych należy zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem prac. Dzięki temu dowiesz się, ile słupków trzeba będzie kupić i nic Cię nie zaskoczy.

Pierwszy krok to wyznaczenie miejsc pod słupki początkowe i narożne. To względem nich będziesz rozstawiać kolejne, pośrednie słupki ogrodzeniowe. Przy klasycznej siatce ogrodzeniowej, ocynkowanej lub powlekanej PCV, zaleca się rozstaw słupków pośrednich co 2,5 metra.

Zawsze jednak trzeba dostosować tę odległość do długości konkretnego boku ogrodzenia i ustawić przerwy między słupkami proporcjonalnie. Lekkie odstępstwa od 2,5-metrowych odległości są zupełnie naturalne. Ważne, by siatka była odpowiednio napięta.

Jak rozstawiać słupki do siatki leśnej?

Ogrodzenie z siatki leśnej jest lżejsze od klasycznej, ślimakowej siatki ogrodzeniowej. W związku nie będzie potrzeba aż tak wielu słupków do podtrzymania bariery. W tym przypadku wystarczy rozmieścić je co 3 metry. Warto dodać, że do ogrodzenia z siatki leśnej nadają się nie tylko klasyczne słupki metalowe, ale również lżejsze i tańsze słupki drewniane.

Jak zaplanować słupki przy ogrodzeniu na skarpie?

Ogrodzenie na skarpie wymaga szczególnej uwagi. Można wykonać je równolegle do podłoża, ale przy większym nachyleniu terenu konieczne będzie skorzystanie z metody kaskadowej. Opiera się na obniżaniu kolejnych fragmentów ogrodzenia o tę samą wysokość.

W takiej sytuacji ważne jest, by kolejne ”schodki” miały taką samą szerokość. A co za tym idzie, kolejne słupki powinna dzielić dokładnie taka sama odległość – najlepiej nie większa niż 2,5 metra.

Przy siatce prowadzonej równolegle do podłoża to ukształtowanie terenu będzie wyznaczać miejsca na słupki pośrednie. W załamaniach terenu i miejscach, w których teren zaczyna gwałtownie spadać, zawsze potrzebny będzie dodatkowy słupek. Jeśli działka cechuje się na całej długości proporcjonalnym spadkiem, wystarczy dostosować odległości między słupkami do rodzaju siatki – przy klasycznej co 2,5 metra, przy leśnej co 3 metry.

Jak gęsto ustawić słupki podporowe?

Planowanie, co ile metrów rozstawić słupki do siatki, ma zapewnić odpowiednią stabilność ogrodzenia. Przy dłuższych płotach konieczne będą jednak również dodatkowe słupki podporowe. To elementy z podwójnymi zastrzałami, które mocno opierają się na podłożu. Na takie słupki warto zdecydować się przy ogrodzeniu, którego długość przekracza 25 metrów. Przy długich barierach najlepiej ustawiać słupki podporowe co 20-25 metrów.

Podsumowanie. Jak zaplanować ogrodzenie? Co ile słupki do siatki?

Planowanie ogrodzenia z siatki należy rozpocząć od wyznaczenia miejsc na słupki początkowe i narożne. Następnie musisz zdecydować o rozstawieniu słupków pośrednich. Przy klasycznej, ślimakowej siatce ogrodzeniowej słupki najlepiej rozstawić co 2,5 metra. Przy lżejszej siatce leśnej wystarczą słupki co 3 metry. Szczególną uwagę zachowaj przy ogrodzeniach na skarpie. Kiedy długość płotu przekracza 25 metrów, dodaj do ogrodzenia słupki podporowe.

5/5 - (1 vote)
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *