Jak wybrać piłę łańcuchową? Zwróć na to uwagę

Napisane przez
jaka piła łańcuchowa elektryczna

Drewno jest materiałem budowlanym i produkcyjnym, który towarzyszy człowiekowi od wieków. Na naszej szerokości geograficznej jest w dodatku materiałem łatwo dostępnym. Jego obróbka wymaga jednak zastosowania narzędzi. Te przez wieki się zmieniały, ale obecnie najbardziej efektywnie w tej roli spisują się narzędzia z własnym silnikiem. Należą do nich również pilarki. Jaka piła spalinowa do lasu sprawdzi się najlepiej? Piły łańcuchowe dostępne na rynku różnią się między innymi źródłem zasilania – znajdziemy modele spalinowe, elektryczne oraz akumulatorowe. Kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia, jest jednak znacznie więcej. Wszystkie najważniejsze zebraliśmy w tym artykule. Dowiedz się jaka piła łańcuchowa – elektryczna a może spalinowa sprawdzi się u Ciebie!

Jaka piła łańcuchowa – elektryczna czy spalinowa?

Najpierw zatrzymamy się jednak właśnie na źródle zasilania pilarek. Za najpopularniejsze uchodzą piły spalinowe. Ich motorem napędowym jest dwusuwowy silnik, który wymaga specjalnej mieszanki benzyny i oleju. Największą zaletą spalinowych pił jest ich duża moc, ale również mobilność. Jaka piła spalinowa do lasu nas nie zawiedzie? Solidna! Warto sprawdzić asortyment sklepu Powermat oferujący sprzęt od sprawdzonych producentów: https://sklep.powermat.pl.

W przypadku pił elektrycznych gdy chodzi o mobilność jest zdecydowanie gorzej – z drugiej strony są one jednak tańsze w eksploatacji. Jaka piła łańcuchowa elektryczna? Rozwiązaniem pośrednim są akumulatorowe piły elektryczne, ale tam trzeba pamiętać o regularnym ładowaniu baterii, a i moc takich urządzeń nie dla każdego będzie wystarczająca. Jeżeli jednak pytamy o to jaka piła łańcuchowa do domu, ogrodu do okazjonalnego użytku, elektryczny wariant również się sprawdzi.

Moc piły

Ważnym aspektem wyboru urządzenia do przecinania drewna będzie także wspominana już kilka razy moc urządzenia. Wyraża się ją w koniach mechanicznych. Od tego, ile KM ma silnik piły, zależą jej możliwości. Szeroki wybór elektrycznych i spalinowych modeli pozwoli dopasować coś idealnego: https://sklep.powermat.pl/category/pl/dom-i-ogrod-pily-spalinowe-i-elektryczne. Najbardziej uniwersalne są oczywiście pilarki z największą mocą. Do wycinania grubych drzew potrzeba zwykle co najmniej 5 KM. Takie urządzenia są jednak również najdroższe. Jaka piła łańcuchowa do domu? Do codziennych prac związanych z wycinką mniejszych drzew czy przygotowywaniem drewna opału wystarczą nieco słabsze urządzenia. Najtańsze piły spalinowe, w cenie poniżej 500 zł, mają zwykle pojemność poniżej 2,5 KM – taki sprzęt nie poradzi sobie jednak niestety z większością drzew.

Jaka piła spalinowa do domu – prowadnica piły i jej długość

O funkcjonalności piły świadczy także długość prowadnicy, na której jest umieszczony łańcuch. Zazwyczaj przyjmuje się, że długość prowadnicy w granicach 50-60 cm powinna być wystarczająca do prowadzenia podstawowych prac wycinkowych, a także przecinania klocków drewna czy desek. Profesjonalni drwale korzystają jednak i z pił o prowadnicach metrowej długości. Do prac domowych, w których wycinane będą tylko małe drzewka, wystarczyć powinna prowadnica 40-centymetrowa.

Waga urządzenia

Jaka piła spalinowa do lasu? Niezbyt ciężka! Ten wydawałoby się prozaiczny parametr może mieć niezwykle duże znaczenie w kontekście możliwości pracy z urządzeniem. Trzeba zdawać sobie sprawę, że piły spalinowe wypełnione paliwem, z długą prowadnicą i silnikiem o dużej mocy, będą cechować się także dużą wagą. Jeśli jest ona większa niż 5-6 kilogramów, pilarką będzie niezwykle trudno manewrować. Dlatego parametry urządzenia trzeba odpowiednio skorelować z wagą, która będzie pasować do naszych możliwości fizycznych. Bez tego nie uda się wykonać wszystkich zaplanowanych prac. Jaka piła łańcuchowa? Elektryczna sprawdzi się w tym przypadku lepiej.

Jaka piła łańcuchowa do domu? Inne cechy pilarek

Wymienione powyżej parametry powinny odgrywać zdecydowanie największą rolę przy wyborze piły łańcuchowej. Pozostałe są mniej ważne, ale czasami mogą usprawnić pracę. Gdy pytamy jaka piła spalinowa do lasu, domu i ogrodu istotna będzie pojemność silnika. Zwróćmy uwagę również na poziom hałasu – nie zapominajmy o specjalnych ochronnikach słuchu przy pracy z piłą. Pomocny może okazać się także element wspomagający rozruch urządzenia – oszczędzi nam to wiele nerwów.

Piła łańcuchowa do ogrodu to nie wszystko co trzeba mieć dla dbania o posesję. Jakie inne narzędzia z silnikiem spalinowym przydadzą się ogrodnikowi? Sprawdź artykuł: https://zyciekielc.pl/narzedzia-z-silnikiem-spalinowym-ktore-warto-miec-w-swoim-ogrodzie/.

Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *