Zgrzytanie zębami przez sen – czy należy się tego obawiać?

Napisane przez
Zgrzytanie zębami w nocy

Zgrzytanie zębami przez sen może większości z nas wydawać się tylko niegroźnym niekontrolowanym tikiem. Okazuje się jednak, że takiej przypadłości wcale nie należy lekceważyć. Jej skutki mogą prowadzić do wystąpienia licznych uciążliwych dolegliwości. Jakich? Sprawdź artykuł, w którym o nich opowiemy!

Zgrzytanie zębami przez sen – przyczyny tej dolegliwości

Zgrzytanie zębami przez sen to dolegliwość zwana bruksizmem. Polega ona na niekontrolowanych ruchach żuchwy, najczęściej nocą, sprawiających, że górne i dolne zęby ocierają się o siebie. Problem ten może dotknąć tak naprawdę każdą osobę – niezależnie od wieku czy płci.

Zdecydowanie najczęściej ze zgrzytaniem zębów zmagają się osoby narażone na dużą ilość stresu. Ten prowadzi do nadmiernego napięcia mięśniowego, przez co żuchwa wykonuje niekontrolowane ruchy podczas snu. Podobnie bywa w przypadku zaburzeń psychicznych, takich jak chociażby depresja. Częstą przyczyną bruksizmu są jednak także predyspozycje genetyczne, tryb życia czy nawet niektóre choroby.

Za zgrzytanie zębami przez sen mogą odpowiadać również problemy dentystyczne i ortodontyczne. Często dolegliwość ta pojawia się osób z różnymi wadami zgryzu czy anatomicznymi, jak i również np. przy źle przeprowadzonym leczeniu protetycznym.

Co ciekawe, do bruksizmu może prowadzić nawet zbyt częste żucie gumy czy niedobór magnezu. 

Jakie skutki może nieść za sobą zgrzytanie zębów przez sen?

Nie da się ukryć, że zgrzytanie zębami przez sen to nic dobrego. Taki problem może powodować wiele ciężkich do wyleczenia dolegliwości. Przede wszystkim bruksizm prowadzi do wyraźnego uszkodzenia szkliwa. Zęby w ten sposób wycierają się, przez co są bardziej kruche oraz nadwrażliwe. Niekiedy mogą nawet zacząć się ruszać!

Zgrzytanie zębami powoduje także bardzo często rany w obrębie jamy ustnej. Ucierpieć mogą na tym policzki, język czy dziąsła. Te ostatnie najczęściej zaczynają krwawić i obniżać się, co powoduje odsłonięcie korzeni zębów. 

Skutki związane z jamą ustną oraz zębami to jednak dopiero początek. Nieleczony bruksizm odpowiada chociażby za bóle głowy i migreny, bóle mięśni oraz stawów, częste skurcze w obrębie twarzy czy problemy z otwieraniem ust. Trwałe napięcie mięśni w okolicach żuchwy powoduje natomiast także zmianę kształtu twarzy na bardziej kwadratowy. 

Jeśli więc zmagasz się ze zgrzytaniem zębami przed snem lub cierpi na tę dolegliwość ktoś z rodziny, odwiedź https://www.dentalesthetic.pl/ i pozwól sobie pomóc z tym problemem. Zdecydowanie warto odpowiednio wcześnie zareagować i podjąć właściwe leczenie. 

Czy bruksizm można wyleczyć?

Zgrzytanie zębami przez sen można oczywiście wyleczyć. Na samym początku najczęściej zakładana jest specjalna szyna, która ma ograniczyć niekontrolowane ruchy żuchwy i zminimalizować ryzyko pojawienia się ich negatywnych skutków. Bardzo często zalecane jest także wykonywanie specjalnych ćwiczeń, takich jak przesuwanie szczęki w obie strony naprzemiennie, wysuwanie jej czy wykonywanie nią ruchów okrężnych.

Aby jednak całkowicie pozbyć się bruksizmu, trzeba oczywiście poznać jego główną przyczynę. Jeśli jest on związany z problemami natury psychicznej, najpierw należy podjąć odpowiednie leczenie u psychologa czy psychiatry. W przypadku stresującego trybu życia warto unikać stresu oraz stosować ćwiczenia rozluźniające.

Jeśli natomiast zgrzytanie zębami jest spowodowane problemami dentystycznymi czy ortodontycznymi, należy je wyeliminować tak szybko, jak to możliwe. Leczenie bruksizmu jest więc zależne głównie od tego, czym spowodowany jest u danego pacjenta ten problem.

Zgrzytania zębami przez sen nie można lekceważyć. Gdy tylko zauważysz u siebie lub członków swojej rodziny ten problem, od razu zgłoś się do specjalisty!

Rate this post
Kategorie
Zdrowie i uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *