5 rzeczy, o których warto pamiętać, decydując się na siatkę ogrodzeniową

Napisane przez
ogrodzenie z siatki krok po kroku poradnik

Siatki ogrodzeniowe cieszą się od lat niesłabnącą popularnością. Na takie rozwiązanie decyduje się bowiem większość właścicieli posesji, działek czy ogródków. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Takie ogrodzenie jest bowiem niezwykle tanie, ale przy okazji także praktyczne i wytrzymałe. Zanim jednak zamontujemy tego typu płot, warto poznać listę pięciu rzeczy, o których warto wtedy pamiętać. Dzięki temu zarówno zakupy, jak i samo rozstawianie siatki, będzie o wiele łatwiejsze. Sprawdź, jak zorganizować ogrodzenie z siatki krok po kroku!

1. Ogrodzenie z siatki krok po kroku – obliczenia!

Siatka ogrodzeniowa powlekana materiałem PCV (dostępna tutaj: https://www.siatkopol-sklep.pl/category/siatki-ogrodzeniowe-pcv), ale także klasyczna, najczęściej sprzedawana jest na rolki. Jej standardowa wysokość to ok. 1 m. W opakowaniu znajdziemy natomiast ok. 10 mb ogrodzenia. Zanim zdecydujemy się na finalizację zakupów, dokładnie sprawdźmy, jakiej ilości siatki będziemy potrzebować. Pamiętajmy, że 1 metr bieżący to tak naprawdę 1 metr długości o dowolnej powierzchni. Nie ma zatem znaczenia, jak wysoka jest nasza siatka. W rolce 10 mb znajdziemy po prostu siatkę o szerokości 10 m. Zmierzmy zatem swoją posesję, a następnie obliczmy, ile materiału potrzebujemy. Do tego zostawmy pewien zapas. Lepiej mieć bowiem kilka dodatkowych rolek, niż gdyby miało np. zabraknąć jednego opakowania. Siatka ogrodzeniowa na metry przyda się jeszce w przyszłości, jeśli zajdzie konieczność wymiany kawałka ogrodzenia.

2. Pamiętaj o wyborze odpowiedniej opcji

W sklepach znajdziemy kilka wersji siatek ogrodzeniowych. Najpopularniejszy wariant jako siatka ogrodzeniowa do ogródka to oczywiście ten klasyczny, który przyjmuje kolor srebrny. Wszystkie oczka wykonane są bowiem z materiału cechującego się taką barwą. W ofercie większości firm nie brakuje jednak również siatek powlekanych PCV. Co to oznacza? Wszystkie pręty i oczka pokryte są cienką warstwą materiału. Ten z kolei może przyjmować różne kolory. Najpopularniejsza opcja to jednak zieleń, czerń oraz brąz. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, zastanówmy się zatem, który z tych wariantów sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej. 

3. Ogrodzenie z siatki krok po kroku – dopasuj słupki ogrodzeniowe

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas kompletowania elementów składowych ogrodzenia z siatki jest niestety złe dopasowanie słupków do naszej siatki. Pamiętajmy bowiem, że te muszą być wyższe niż sama rolka ogrodzenia. Zaleca się, by elementy stabilizacyjne wbijane w ziemię były przynajmniej o 50 cm dłuższe niż siatka. Gdy natomiast słupki będziemy dodatkowo betonować, wtedy spokojnie wystarczy zapasowe 25 cm. Miejmy zatem ten fakt na uwadze. Gdy nasza siatka ma 1 m wysokości, słupki powinny przyjmować wartość min. 1,25-1,5 m. 

4. Rozstaw słupki w odpowiednich odległościach

No dobra, wiemy, jak wysokie mają być słupki, ale ile w takim razie ich kupić? Tutaj najczęściej zaczynają się schody. Aby zapewnić odpowiednią stabilność ogrodzenia, takie elementy powinny być rozstawione co 2-2,5 m. Najlepiej zatem przejść się wokół całej naszej działki z metrem oraz znacznikiem (np. kawałkiem drewna wbijanego w ziemię). Co preferowaną odległość oznaczmy odpowiedni punkt, a następnie policzmy, ile ich jest. Teraz już wystarczy kupić właśnie taką ilość słupków i gotowe. Awaryjnie kupmy jednak kilka dodatkowych sztuk. Nigdy nie wiadomo, czy element ten np. nie ulegnie zniszczeniu podczas montażu. 

5. Dobrze naciągnij siatkę

Słupki ustawione, a więc możemy zakładać siatkę. Musimy jednak pamiętać, że element ten należy odpowiednio naciągnąć. Nie może być on bowiem zbyt luźny. Wtedy nawet najmniejsze podmuchy wiatru mogą zniekształcić nasze ogrodzenie z siatki. Krok po kroku rozkładając siatkę, za każdym razem sprawdźmy (nawet kilkukrotnie), czy ta jest odpowiednio napięta. 

Jeżeli zdecydujesz się zamontować siatkę, musisz wziąć pod uwagę, że jak każde wyposażenie ogrodu czasem wymaga ona renowacji. Dowiedz się jak ją przeprowadzić i bądź przygotowany na wszystko! Kliknij: https://zyciekielc.pl/remont-ogrodzenia-z-siatki-jak-przywrocic-jej-dobry-wyglad/.

Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *