Siatki ogrodzeniowe jeszcze kilkanaście lat temu były synonimem taniego i niezbyt estetycznie wyglądającego sposobu na ogrodzenie działki czy posesji. To się jednak zmieniło i dziś doceniane są zalety, jakie niesie ze sobą wykonanie takiego parkanu. Aspekt finansowany nadal odgrywa swoją rolę, cena siatki wciąż jest bowiem mocno konkurencyjna wobec innych sposobów ogradzania. Ale i innych plusów nie brakuje. Montaż nie jest skomplikowany, słupki ogrodzeniowe i siatkę można rozciągnąć szybko i sprawnie. W cenie jest także solidność takiego ogrodzenia – nowoczesna siatka ogrodzeniowa powlekana z powodzeniem może wytrzymać nawet 25 lat, poprawia się także wygląd takich produktów. Problemy z tą ostatnią kwestią mogą sprawiać natomiast ogrodzenia z siatki ocynkowanej. Co zrobić, gdy coraz bardziej widoczna jest na nich rdza? Rozwiązaniem będzie renowacja ogrodzenia. Podpowiadamy, jak przywrócić siatce dobry wygląd.
Odnawianie siatki – oczyszczenie skorodowanych elementów
Wspomniana siatka powlekana: https://www.siatkopol-sklep.pl/category/siatki-ogrodzeniowe-pcv, na której znajduje się warstwa tworzywa, chroni jest zdecydowanie bardziej odporna na warunki atmosferyczne niż siatka ocynkowana. Nie znaczy to jednak, że ta druga zupełnie nie zabezpiecza metalowych elementów. Jest pokryta powłoką z cynku, która powinna chronić siatkę przez kilka lat. W końcu jednak deszcze i zimy dadzą o sobie znać i miesiąc po miesiącu coraz większy obszar siatki zamienia się w siedlisko rdzy, z którą walka jest podobnie uciążliwa, jak walka z patogenami w pomieszczeniach.
Pierwszym krokiem przy renowacji ogrodzenia powinno być zatem właśnie usunięcie rdzy. Można to zrobić na kilka sposobów. Najbardziej czasochłonnym, ale też pozwalającym na największą dokładność jest usunięcie skorodowanej warstwy przy pomocy papieru ściernego. Przy dużych ogrodzeniach może to jednak stanowić spory problem, dlatego niektórzy używają do odrdzewiania szlifierki. W tym wypadku trudniej jednak dotrzeć do zakamarków siatki, przy okazji niepewny ruch może ją uszkodzić.
Skutecznym rozwiązaniem są natomiast odrdzewiacze w płynie. Naniesienie go na ogrodzenie powinno sprawić, że skorodowana warstwa zmieni swoją konsystencję i będzie nadawać się do malowania. A to właśnie malowanie jest kolejnym krokiem ku odnowieniu siatki.
Malowanie siatki – ogrodzenie odzyska świeżość
Przed zajęciem się słupkami ogrodzeniowymi: https://www.siatkopol-sklep.pl/category/slupki-ogrodzeniowe trzeba jeszcze popracować nad siatką – pomalować ją. Po zakończeniu oczyszczania siatki należy odtłuścić druty. Najlepiej będzie się do tego nadawać szmatka nasączona benzyną, którą trzeba będzie przetrzeć całą powierzchnię ogrodzenia. Dopiero teraz powłoka siatki będzie odpowiednio przygotowana do nałożenia nowej farby.
Zazwyczaj malowanie powinno odbywać się w dwóch etapach. Pierwszy stanowi zagruntowanie powierzchni – w tym celu używa się specjalnej farby podkładowej. Krok drugi to malowanie farbą zewnętrzną. Na rynku będą również jednak dostępne uniwersalne preparaty, które sprawią, że wystarczy jedno malowanie. Do tej czynności można używać zwykłych pędzli, ale w sklepach z narzędziami można znaleźć również specjalne wałki, które pozwalają jeszcze przyspieszyć pracę.
Renowacja słupków ogrodzeniowych
Przy odnawianiu ogrodzenia z siatki nie sposób pominąć słupków. W końcu są równie ważną częścią całej konstrukcji, a również ich korozja nie omija. Należy więc postępować z nimi analogicznie do czynności wykonywanych z siatką. Po usunięciu ognisk korozji i dokładnym oczyszczeniu trzeba pomalować je preparatem antykorozyjnym.
To jednak nie wszystko. Ważne będzie sprawdzenie, w jakim stanie są daszki chroniące słupki przed wodą. Jeśli pojawiła się tam korozja lub wręcz dziury, najlepiej będzie wymienić je na nowe. W tym drugim wypadku w środku słupków mogła zgromadzić się woda. Trzeba będzie ją odessać – w przeciwnym razie odnawianie podpór ogrodzenia pójdzie na marne.
Poprawa naciągu siatki
Siatka, która wisi na ogrodzeniu kilka lat, często nie jest już tak naprężona, jak za czasów nowości. Nie tylko kiepsko to wygląda, ale i osłabia jej stabilność i solidność. W takim wypadku siatkę należy od nowa naciągnąć. Sposobem na to będzie montaż dodatkowych drutów napinających w dolnej lub górnej części siatki. Taki drut mocuje się na słupku początkowym oraz końcowym przy pomocy napinacza umieszczonego na słupku. Odpowiedni naciąg drutu zagwarantuje wyprostowanie siatki i większą stabilność.