Modnie urządzone mieszkanie powinno wyróżniać się kilkoma cechami. Najważniejszy jest ogólny ład aranżacyjny panujący we wnętrzu. Przemyślana kompozycja nie zostawia miejsca na przypadkowe elementy. Nawet jeśli znajdują się w niej elementy, które pozornie do siebie nie pasują, jak na przykład szklane kule wiszące pod sufitem i tradycyjny stół z rzeźbionymi nogami, powinny być zestawione z pełną świadomością i nawiązywać stylem do innych przedmiotów. Szczególnie ciekawy efekt aranżacyjny można uzyskać w loftach, które w ostatnich latach święcą triumfy na rynku mieszkaniowym. Oprócz uważnego doboru panujących w takim wnętrzu kolorów, a także zakupu mebli, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Lampy industrialne mogą nadać pomieszczeniom wyjątkowego klimatu, ale nie można z nimi przesadzić. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie lampy loftowe.
Czym wyróżniają się lofty?
Moda na lofty bezpośrednio nawiązuje do stylu industrialnego. To trend aranżacyjny stylizujący wnętrza na pomieszczenia przypominające wystrojem fabryki czy hale przemysłowe. Pierwsze lofty były zresztą aranżowane właśnie w takich pofabrycznych pomieszczeniach. Samo tłumaczenie angielskiego słowa “loft” również jest przecież wymowne – po polsku ten termin oznacza strych lub poddasze.
I rzeczywiście współczesne lofty są nieraz sytuowane w takich miejscach. Deweloperzy stawiają już dziś nawet nowe budynki skomponowane jako loft. W tym przypadku mówimy o tak zwanych soft loftach, w przeciwieństwie do hard loftów w oryginalnych postindustrialnych budynkach. I jedne, i drugie wnętrza charakteryzują się między innymi dużymi przestrzeniami, wysokimi sufitami i oknami. Dużą rolę odgrywa jednak również dopasowane do loftowego stylu surowe, industrialne wyposażenie – doskonale sprawdzą się lampy projektowane właśnie w stylu industrialnym.
Oświetlenie do loftu – jakie nadaje się najlepiej?
Aranżacyjną kropką nad “i” jest dobór odpowiedniego oświetlenia do loftowych wnętrz. Zakres możliwości jest szeroki – niebagatelnym dodatkiem będzie na przykład wisząca lampa w formie kuli. Dla utrzymania odpowiedniego klimatu trzeba stosować się do kilku zasad. Pierwszą jest zadbanie o spójność z kolorami panującymi w industrialnych wnętrzach. Dominują tam elementy czarne oraz białe, które są uzupełniane przez kolory związane z metalem i drewnem. Jako oświetlenie do loftu nie sprawdzą się kolorowe lampy w delikatnych barwach, które będą rzucać na ścianę ciepłą i miękką smugę światła.
Lampy loftowe powinny być odsłonięte i dobrze wyeksponowane. Nic nie powinno tłumić ich światła, które jest zwykle dość mocne i ostre. W pobliżu lamp nie należy umieszczać żadnych firan ani zasłon, nie warto też inwestować w rozbudowane klosze. Czy w industrailnym wnętrzu sprawdzi się narożnik obity welurem, a może lepiej postawić na inną tkaninę? Na temat wielofunkcyjności welurowych narożników piszemy w innym artykule: https://zyciekielc.pl/naroznik-welurowy-czy-sprawdzi-sie-w-kazdym-salonie/.
Materiały na lampy loftowe i industrialne
Istotna jest także konstrukcja samych lamp. Najpopularniejszym rozwiązaniem są lampy wiszące, które wiesza się na długich sznurach przypominających kable pod wysokim sufitem. Często w oprawach znajdują się odsłonięte żarówki, które świecą mocnym blaskiem. Dzięki temu można także precyzyjnie oświetlić jakiś element wnętrza, na przykład kanapę czy stół. Samego okablowania również raczej się nie ukrywa, dodaje ono wnętrzu odpowiedniego charakteru.
Oprawy lamp najczęściej są białe lub czarne. Wyróżniają się surowością, dominującym materiałem jest metal lub surowce, które dobrze go imitują. Jeśli już zdarzają klosze, to zazwyczaj ażurowe. Mile widziane będą druciane oprawy świateł. Ważna jest prosta forma, nie ma miejsca na zdobienia. Oświetlenie w loftach uzupełniają kinkiety oraz lampy wolnostojące – wszystko w klimacie nieco zbliżonym do lat 50. czy 60.