Czy plazma może oczyszczać powietrze? Technologia w walce z drobnoustrojami

Napisane przez
Jak działa oczyszczanie powietrza za pomocą plazmy?

Wirusy, bakterie, grzyby – na co dzień otacza nas mnóstwo potencjalnie szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Ze zdecydowaną większością z nich nasz układ odpornościowy świetnie sobie radzi, ale nawet on czasami ulega. Efektem są infekcje i choroby, które nasilają się zwykle w czasie okresów przejściowych – jesienią i wczesną wiosną. Ograniczanie kontaktu z zarazkami jest trudne, bo wiele z nich rozprzestrzenia się drogą kropelkową i niezauważenie wnika do naszego organizmu. Rozwiązaniem, które może ograniczyć ryzyko, pozostaje więc oczyszczanie powietrza. Na rynku znajdziemy wiele urządzeń filtrujących o różnorakiej wiarygodności. Bez wątpienia skutecznym rozwiązaniem pozostaje jednak oczyszczanie powietrza za pomocą plazmy i specjalnego urządzenia do dezynfekcji. Jak działa ta metoda?

Materia tworząca gwiazdy. Czym jest plazma?

Plazma jest wyjątkowym stanem materii. Z pozoru przypomina gaz, a jej wyróżnikiem są cząsteczki naładowane elektrycznie, choć sama jest elektrycznie obojętna. Może kojarzyć się z gwiazdami, które są stworzone właśnie z jednego z jej rodzajów. W ziemskich warunkach możemy obserwować pojawianie się tak zwanej zimnej plazmy. Powstaje przy odpowiednio niskiej gęstości materii w czasie wyładowań atmosferycznych.

Człowiek potrafi także samodzielnie wytwarzać plazmę przy pomocy specjalnych urządzeń. Należą do nich między innymi plazmotrony, które pomagają w cięciu i spawaniu niektórych materiałów. Cewki plazmowe są także najważniejszym elementem, który decyduje o skuteczności cechującej urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń. 

Oczyszczanie powietrza za pomocą plazmy, czyli technologia NanoStrike

Wspomniane cewki są bowiem w stanie wytworzyć plazmę w warunkach niepozornego sprzętu przypominającego nieco grzejnik czy wentylator. W ich wnętrzu dochodzi bowiem do tak zwanych dielektrycznych wyładowań barierowych, których wynikiem jest niskoenergetyczna plazma. Najpopularniejszą metodą wykorzystującą tego typu wyładowania jest metoda NanoStrike, stosowana między innymi w urządzeniach Novaerus.

To właśnie ten rodzaj materii ma kluczowy wpływ na niszczenie wirusów, bakterii i innych mikroorganizmów. Samo “niszczenie” jest tutaj kluczowe. Urządzenie do dezynfekcji oparte na plazmie przepuszcza bowiem powietrze z pomieszczenia przez specjalne filtry i działa na nie plazmą. A ta wręcz rozrywa komórki niebezpiecznych mikroorganizmów, czyniąc to na poziomie DNA i RNA. Dzięki temu bakterie czy grzyby nie są w stanie się już zregenerować. Z powrotem do obiegu trafia już w pełni czyste powietrze.

Urządzenia do dezynfekcji powietrza. Jaka jest skuteczność zimnej plazmy?

Taki sposób działania urządzeń do dezynfekcji jest niezwykle wydajny i efektywny. Badania dowodzą, że oparta na plazmie technologia NanoStrike niszczy 99,9% szkodliwych dla zdrowia patogenów, które znajdują się w pomieszczeniu. Szczególnie dobrze radzi sobie z bakteriami, grzybami i wirusami, co w dzisiejszych czasach okazuje się wyjątkowo istotne.

Regularne korzystanie z urządzeń do dezynfekcji jest więc skuteczną metodą na oczyszczanie powietrza za pomocą plazmy w miejscu pracy, ale również w domach i mieszkaniach. To szczególnie istotne jesienią czy zimą, gdy spędzamy we wnętrzach jeszcze więcej czasu niż zazwyczaj. Co ważne, nowoczesne urządzenia do dezynfekcji działają cicho i oszczędnie. Nie mają też negatywnego wpływu na nasze zdrowie, w ich towarzystwie można przebywać nawet po kilkanaście godzin dziennie.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: https://oddychajzdrowo.com/novaerus-800.html

Rate this post
Kategorie
Zdrowie i uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *