Najlepsze połączenia kolorystyczne dla świątecznych dekoracji

Napisane przez
świąteczne kolory

Bożonarodzeniowe kolory są bardzo ważnym elementem wszystkich dekoracji. To one poniekąd wprowadzają do naszego domu świąteczną atmosferę. Nieważne, czy ubieramy w nie choinki sztuczne, choinki żywe, czy choinki na pniu – liczy się, by całość kompozycji wyglądała spójnie. Chociaż za typowe świąteczne kolory można uznać zieleń, złoto i czerwień, istnieje przecież wiele innych kolorystycznych połączeń, które możemy wykorzystać w bożonarodzeniowych dekoracjach. Choinki sztuczne na pniu, zwłaszcza te ośnieżone, wyglądają spektakularnie w połączeniu z bielą i drewnem. Jakie jeszcze zestawienia warto znać? Sprawdź! 

O czym pamiętać, wybierając połączenia kolorystyczne?

Chociaż czerwony, zielony, złoty i srebrny są ulubionymi świątecznymi kolorami, tak naprawdę każda barwa może stworzyć pięknie udekorowany dom na święta. Wybierając zestawienia kolorystyczne, pamiętaj, że większość kolorów o jednakowej głębi i intensywności będzie ze sobą współgrać. Na przykład, pastele łatwo mieszają się z innymi pastelami – pudrowy róż, brzoskwiniowy, kremowy, błękitny, liliowy i miętowy zawsze będą dobrze czuć się w swoim towarzystwie. Tak samo jak głębokie, biżuteryjne odcienie granatu, butelkowej zieleni i krwistej czerwieni. Natomiast większość kolorów, nieważne o jakiej intensywności, dobrze komponuje się z bielą i kością słoniową oraz odcieniami metalicznymi, takimi jak złoto, srebro, żelazo, mosiądz i rdza.

Chcesz tanio i pięknie ozdobić swój dom na Święta? Poznaj nasze pomysły na tanie dekoracje: https://zyciekielc.pl/dekoracje-swiateczne-ktore-nie-zrujnuja-twojego-budzetu/

Inspiracja dla połączeń kolorystycznych

Istnieje wiele sposobów na określenie lub wybranie zestawień kolorystycznych, które będą świetnie wyglądać jako ozdoby kolorystyczne. Czym możesz się zainspirować?

  • Kolorystyka Twojego domu: Skoncentruj się na kolorach, które masz w domu przez cały rok i wybierz kolory uzupełniające, które je podkreślą. Na przykład, jeśli Twój dom jest urządzony w marynarskim stylu, wybierz dekoracje świąteczne w odcieniach niebieskiego, białego i srebrnego. 
  • Świąteczne wspomnienia: Jeśli masz wyjątkowo szczęśliwe wspomnienia z minionych świąt Bożego Narodzenia, spróbuj wybrać motyw kolorystyczny, który te wspomnienia przywoła. Co powiesz na bombki w stylu lat osiemdziesiątych?
  • Zdjęcia z czasopism i Internetu: Większość zdjęć z czasopism, książek i katalogów jest przygotowywana przez profesjonalnych projektantów. Skorzystaj z ich pomysłów, aby wprowadzić oryginalną kolorystykę i nietuzinkowe projekty do swojego domu.
  • Świąteczne opakowania na prezenty: Można zobaczyć wiele zestawień kolorystycznych na papierach prezentowych. Zdecyduj, które najbardziej Ci się podoba. Pamiętaj, by ostatecznie wybrać to, który będzie dobrze wyglądało w Twoim wnętrzu. 
  • Monochromatyczna kolorystyka: Jeśli naprawdę kochasz jeden konkretny kolor, rozważ monochromatyczną kolorystykę. To pojęcie nie oznacza jednak, że wszystko musi mieć ten sam kolor. Jeśli Twoim faworytem jest czerwony, pomyśl o wszystkich odcieniach czerwieni, zaczynając od jasnego końca gamy kolorystycznej. Później przejdź do fuksji, wiśni, rubinu i bordo. Znajdź bombki, kokardki, girlandy i inne dekoracje w każdym odcieniu czerwieni. W przypadku schematu monochromatycznego ważne jest, aby bawić się teksturą. Drzewo ozdobione tylko bombkami może wyglądać odrobinę przytłaczająco. 

Jakie połączenia kolorystyczne zawsze do siebie pasują?

Teraz już wiesz, na jakiej zasadzie dobierać zestawienia kolorystyczne. Istnieje jednak kilka sprawdzonych schematów, które zawsze są dobrym pomysłem! Skorzystaj z nich, jeśli brakuje Ci inspiracji. 

  • Złoto z czerwienią
  • Róż ze srebrem
  • Złoto z bielą 
  • Granat ze srebrem
  • Biel z drewnianymi elementami 
Rate this post
Kategorie
Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *