Dezynfekcja powietrza i narzędzi w salonie piękności – o czym należy pamiętać?

Napisane przez
dezynfekcja w salonie kosmetycznym

Dezynfekcja w salonie kosmetycznym i sterylne warunki to obecnie obowiązkowe elementy funkcjonowania tego typu miejsc. Podczas wykonywania najróżniejszych zabiegów używane są bowiem wszelkiego rodzaju narzędzia. Te mają oczywiście kontakt ze skórą klientów i tym samym stają się głównym nośnikiem bakterii oraz wirusów. Drobnoustroje mogą znajdować się również tak naprawdę w całym pomieszczeniu. W tego typu miejscach niezwykle ważna jest zatem dezynfekcja powietrza oraz wszelkich elementów wyposażenia. Jak zrobić to skutecznie i bezpiecznie? O czym należy pamiętać? Poznaj cenne wskazówki!

Zacznijmy od powietrza – jakie urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń będą najlepsze?

Osoby, które odwiedzają nasz salon, z pewnością chcą czuć się w tym miejscu bezpiecznie. To właśnie my musimy im to zapewnić, szczególnie teraz, w dobie pandemii koronawirusa. Warto więc pamiętać, że tak naprawdę każdego dnia powinniśmy odkazić wszelkie pomieszczenia, w których przebywa w ciągu dnia spora ilość osób. Najlepiej wykorzystać do tego oczywiście urządzenia do dezynfekcji. Jakie sprawdzą się jednak najlepiej? Jakie rozwiązanie warto wybrać do swojego salonu?

Dekontaminator

Dezynfekcja w gabinecie kosmetycznym można przeprowadzić stosując dekontaminator powietrza. Co to za sprzęt? Jest to profesjonalne urządzenie wykorzystywane w szpitalach czy miejscach użyteczności publicznej. Dekontaminator działa trzystopniowo. Najpierw, za pomocą specjalnego wentylatora, powietrze znajdujące się w naszym pomieszczeniu, zostaje zassane do urządzenia. Następnie w jego wnętrzu, za pomocą specjalnej opatentowanej metody niskoenergetycznego pola plazmowego, wszystkie bakterie oraz wirusy są niszczone. Na sam koniec, oczyszczone i wolne od patogenów powietrze wraca do naszego wnętrza. Dekontaminacja jest zatem niezwykle skuteczna i obecnie cieszy się dzięki temu naprawdę dużą popularnością.

Specjalne lampy UV

W przypadku dezynfekcji pomieszczeń na dużą uwagę zasługują również specjalne lampy UV. Te wytwarzają bowiem promieniowanie UVC, które niszczy wszelkie drobnoustroje wraz z ich formami przetrwalnikowymi. Możemy zatem liczyć na dość skuteczną dezynfekcję. Musimy jednak pamiętać, że światło to nie przenika przez obiekty. Wszelkie patogeny zostaną zniszczone zatem jedynie wtedy, gdy promienie będą trafiały bezpośrednio na nie. Dodatkowo podczas takiej sterylizacji w pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie, zwierzęta ani rośliny. Światło UVC jest bowiem niezwykle szkodliwe dla organizmów żywych.

Ozonator

Dezynfekcja powietrza w salonie kosmetycznym może odbywać się również przy pomocy ozonatora. Urządzenie to wykorzystuje ozon, który wykazuje właściwości wirusobójcze i bakteriobójcze. Ma jednak bardzo negatywny wpływ na organizmy żywe, dlatego też wnętrze musi być szczelnie zamknięte. Dodatkowo należy usunąć z niego wszelkie rośliny. Całe pomieszczenie musi także zostać wyłączone z użytku na niemalże dobę. Jest więc to dobry sposób na dezynfekcję, jednak ma też kilka dość poważnych wad, o których należy pamiętać.

Dezynfekcja salonu kosmetycznego i elementów jego wyposażenia

Niektóre elementy znajdujące się w salonie kosmetycznym możemy dezynfekować również za pomocą specjalnych środków bazujących na alkoholu bądź innej substancji zabijającej bakterie oraz wirusy. Wystarczy sięgnąć po taki preparat, ręcznik papierowy i dokładnie przetrzeć każdy z przedmiotów. Największą uwagę należy skupić oczywiście wtedy na klamkach i innych elementach najczęściej dotykanych przez wiele różnych osób.

Na koniec – dezynfekcja narzędzi w salonie kosmetycznym

Wszelkie narzędzia używane podczas zabiegów w salonie piękności, takie jak chociażby cążki, należy natomiast wysterylizować za pomocą profesjonalnego autoklawu. Takie urządzenie jest obowiązkowe w branży beauty. Z jego pomocą usuwane są wszelkie drobnoustroje, które mogą osadzić się na narzędziach poprzez kontakt ze skórą klienta. Po każdym zabiegu należy więc pamiętać o ich wyjałowieniu.

Stosując wyżej wymienione urządzenia oraz środki z pewnością sprawimy, że nasz salon stanie się bezpiecznym dla klientów miejscem.

Rate this post
Kategorie
Zdrowie i uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *