Piłkarscy producenci w pogoni za szybkością. Jakie buty powinni wybrać piłkarscy sprinterzy?

Napisane przez
Marki butów piłkarskich dla piłkarzy

Na piłkarskiej murawie liczy się wiele cech fizycznych i psychicznych. Siła strzału, przegląd pola, dokładność podań – niektóre z nich są wrodzone, inne nabywa się wraz z rozwojem kariery, ale wszystkie można trenować i poprawiać. Szczególnie ceniona jest jednak szybkość, zarówno decyzji, jak i klasyczne przyspieszenie na boisku. To dzięki niej najłatwiej zgubić obrońców, to dzięki niej na szerokie wody wypłynął niegdyś Cristiano Ronaldo, a dziś powtarza to Kylian Mbappe. Oprócz talentu i treningu sprinterskiego w rozwijaniu wysokich prędkości może jednak pomóc dobór odpowiedniego piłkarskiego sprzętu. Z jednej strony pozwoli szybciej uciekać rywalom, z drugiej sprawniej poruszać się z piłką przy nodze. Producenci butów piłkarskich robią więc wszystko, by wspomóc szybkość piłkarzy. Na jakie marki butów piłkarskich powinni zdecydować się osoby grające w piłkę, które bazują przede wszystkim na szybkości?

Adidas – niski profil, syntetyczne materiały

Wszystkie największe marki butów piłkarskich oraz sportowego sprzętu, a więc Adidas, Nike i Puma, posiadają w swojej ofercie co najmniej jedną serię butów dedykowanych piłkarskim sprinterom i co rusz wypuszczają na rynek ich nowe wersje. W przypadku Adidasa taką rolę od paru sezonów spełniają buty z serii X, które obecnie są produkowane w wersji X Ghosted. Bez żadnych problemów możesz kupić je w większości sklepów z butami piłkarskimi jak np. 11Teamsports.

W jaki sposób wspomagają one sprinterów? Chodzi przede wszystkim o specjalny, niski profil tych butów. Dzięki niemu pełną swobodę mają kostki piłkarza, których nic nie uciska. To sprawia zaś, że może lepiej kontrolować swój bieg i wykonywać sprinty ze zmianą kierunku poruszania się. Mimo tak niskiej konstrukcji but dobrze przylega jednak do stopy.

Istotna jest również niewielka waga korków adidas X Ghosted. Cała ich cholewka jest wykonana z materiałów syntetycznych, co pozwoliło zminimalizować ich ciężar. Wykorzystano do tego rozwiązanie Fluroskin, dzięki czemu but jeszcze lepiej dopasowuje się do kształtu stopy.

Nike – szybkość potwierdzona przez największe gwiazdy

W jakich korkach występują przywołane we wstępie gwiazdy, przez wielu uznawane za najszybszych piłkarzy świata? Ronaldo i Mbappe są wierni tej samej firmie i tej samej serii butów – występują w butach Nike z serii Mercurial (poznaj ich ofertę na https://www.11teamsports.pl/category/buty-pilkarskie-meskie-nike-seria-mercurial). W ostatnich sezonach wybierają je przede wszystkim w wersji Superfly, charakteryzującej się nieco wyższym kołnierzem niż wersja Vapor.

Także i Nike Superfly to propozycja, w której producent starał się jak najbardziej obniżyć wagę butów. Mimo wszystko, oprócz materiałów syntetycznych, Nike wykorzystało tkaninę, z której wykonano kołnierz Dynamic Fit. Otula on kostkę, poprawiając bezpieczeństwo, które jest ważne dla podświadomości każdego szybkobiegacza. Jednym z sekretów modelu Superfly jest jednak również sprężysta podeszwa zewnętrzna. Przedni i tylny panel zostały połączone cienkim pasem tworzywa, który pozwala na minimalizowanie wstrząsów i sprawne zwroty na boisku nawet przy maksymalnej prędkości.

Puma – lekkoatletyka wzorem dla piłkarzy

Trzeci z gigantów sportowego rynku, czyli Puma, poszedł nieco inną drogą niż Nike. W butach Ultra, które mają wspierać szybkość na boisku, nie zdecydował się bowiem na wysoki kołnierz, a niski profil, przypominający nieco buty Adidas X Ghosted. W tym przypadku cholewka jest jednak tkana z wykorzystaniem specjalnych włókien, które pomagają w czasie szybkich ruchów – to włókna aramidowe oraz elementy z włókna węglowego.
Sekretem butów Puma Ultra jest jednak przede wszystkim podeszwa zewnętrzna. Niemiecka firma przy jej projektowaniu wzorowała się na lekkoatletycznych kolcach. Tak powstała zwarta, jednoczęściowa konstrukcja ze specyficznym kształtem i rozmieszczeniem korków, dzięki której każdy krok ma przyspieszać poruszanie się na murawie.

Rate this post
Kategorie
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *