Urządzenia do dekontaminacji powietrza. Z jakimi zarazkami sobie poradzą?

Napisane przez
skuteczne urządzenia do dekontaminacji powietrza

Powietrze jest nam niezbędne do oddychania. Jego skład czasami pozostawia jednak wiele do życzenia. Problemem są przede wszystkim dodatkowe substancje, które unoszą się w towarzystwie tlenu oraz ozonu.

Należą do nich różnego rodzaju związki – od pyłów zawieszonych, przez bakterie, po wirusy. Groźne związki chemiczne i pyłki mogą atakować nas na zewnątrz. Zarażenie grozi nam jednak szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywamy wraz z innymi ludźmi.

By zminimalizować ryzyko transmisji szkodliwych substancji często sięgamy więc po specjalne urządzenia. Do najbardziej polecanych rozwiązań należy sprzęt do dekontaminacji powietrza.

Czy jednak rzeczywiście jest skuteczny? Z jakimi  patogenami sobie poradzi? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Urządzenia do dekontaminacji powietrza – jak działają?

Urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń z pozoru przypominają wentylatory lub klimatyzatory. Wciągają gazy, w których unoszą się niepożądane związki, a następnie zwracają do pomieszczenia oczyszczone powietrze.

Sekretem ich działania jest tak zwana niskoenergetyczna plazma. Za jej wytwarzanie odpowiadają specjalne cewki, które znajdują się w urządzeniach do dekontaminacji.

Plazma jest rodzajem materii o wyjątkowych właściwościach. Patogeny, które unoszą się w powietrzu, po kontakcie z plazmą są już zupełnie nieszkodliwe. Plazma rozbija je bowiem na poziomie DNA i RNA. Uszkodzone komórki nie są w stanie wrócić do swojej pierwotnej postaci.

Proces jest błyskawiczny – plazma niszczy zarazki w ułamku sekundy. Co ważne, cały proces jest w pełni bezpieczny dla ludzi. Dlatego właśnie urządzenia do dekontaminacji powietrza świetnie nadają się do biur, szpitali i innych placówek, w których spotyka się sporo ludzi.

Usuwanie bakterii dzięki plaźmie
Usuwanie bakterii przy pomocy plazmy

Z jakimi substancjami poradzą sobie urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń?

Co jednak kryje się pod pojęciem patogenów, które unieszkodliwiają te urządzenia? Zgodnie z zapewnieniami producenta, znajdują się wśród nich bakterie oraz wirusy.

W dzisiejszych czasach szczególnie ważne są te drugie. Dekontaminatory skutecznie oddziałują na komórki koronawirusów. Ich działanie zmniejsza więc ryzyko zakażenia chorobą Covid-19.

Plazma zwalcza także wirusa grypy typu A, czyli jednej z najpowszechniejszych chorób zakaźnych. Poza tym szybko oczyszcza powietrze z cząsteczek czarnej pleśni, która powoduje wiele infekcji grzybiczych.

Urządzenia do dekontaminacji powietrza zmniejszają także liczbę cząsteczek Staphylococcus epidermidis, czyli unoszących się w powietrzu bakterii gronkowca. Kolejnym groźnym zarazkiem, który nie ma szans w starciu z plazmą, jest również prątek gruźlicy.

Do tego dochodzi redukcja formaldehydu, czyli szkodliwego związku, który bywa choćby składnikiem farb oraz lakierów. Urządzenia do dezynfekcji oparte na plazmie zmniejszają także zawartość dwutlenku azotu. To związek, który może powodować infekcje, a nawet poważne choroby układu oddechowego.

Działanie dekontaminatorów to coś znacznie więcej niż chwyt marketingowy. O ich skuteczności świadczą bowiem wyniki oficjalnych badań klinicznych.

Warto sięgać tylko po produkty sprawdzonych dostawców. Ważnym wyróżnikiem takiego sprzętu będzie atest PZH, czyli Państwowego Zakładu Higieny. To prestiżowy certyfikat, który gwarantuje, że używanie dekontaminatora będzie w pełni bezpieczne.

Jaką skuteczność mają urządzenia do dekontaminacji powietrza?

Urządzenia do dekontaminacji powietrza i plazma, którą operują, działają bardzo szybko. Równie istotna jest jednak także ich skuteczność.

Najlepiej radzą sobie z wirusami, bakteriami oraz zarodnikami grzybów. W przypadku tych substancji skuteczność wynosi aż 99,9 procent. Dotyczy to również wymienionych wirusów grypy i bakterii gronkowca.

W przypadku prątków gruźlicy skuteczność wynosi 97 procent, ale następuje już w ciągu 30 minut. Urządzenia szybko redukują także zawartość dwutlenku azotu i formaldehydu o ponad 99 procent.

Rate this post
Kategorie
Zdrowie i uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *