Jaka pojemność plecaka w góry? Praktyczny poradnik

Napisane przez
jaka pojemność plecaka w góry na 1 dzień

Jaka pojemność plecaka w góry sprawdzi się na Twoich wycieczkach? Skoro zakup plecaka wciąż przed Tobą, mamy dla Ciebie krótki poradnik. Dzięki niemu nie przepłacisz za niepotrzebnie dużą pojemność ani nie będziesz mieć problemu z zapięciem plecaka wypchanego po brzegi. Na rynku znajdziesz na przykład plecaki Salomon o pojemności 30 litrów – wybrać taki, a może ciut większy bądź mniejszy? Czytaj!

Od czego zależy to, jaka pojemność plecaka w góry będzie w porządku?

Decydujące są 3 czynniki:

  • długość wyprawy – im więcej czasu zamierzasz spędzić na szlaku, tym większy plecak;
  • trudność szlaku – na szlaki trudne techniczne, zwłaszcza zimą, może być potrzebny specjalny ekwipunek, który trzeba gdzieś pomieścić;
  • liczba osób, które idą z Tobą – będziecie się dzielić ekwipunkiem po równo, czy może robisz za tragarza dla całej rodziny?

Dłuższe i trudniejsze szlaki wymagają więcej ekwipunku, np. dodatkowej warstwy odzieży, sprzętu wspomagającego wspinaczkę, jedzenia i wody w dużym zapasie. Siłą rzeczy potrzebujesz większej pojemności plecaka, gdy zabierasz ze sobą sprzęt do profesjonalnej fotografii. Ilu turystów, tyle wariantów plecaków.

By mieć pewność, że ekwipunek na wycieczkę się pomieści, warto na próbę spakować się w szkolny plecak (ma ok. 20-25 litrów) lub inny plecak, którego objętość znasz. Poniżej znajdziesz uniwersalne wskazówki co do objętości plecaka.

Pojemność 15-20 litrów na krótkie wycieczki

Idziesz w góry samodzielnie? Planujesz odwiedzić popularny szlak bez żadnych utrudnień, a za kilka godzin spokojnie jeść obiad w restauracji? W zupełności wystarczy Ci mały plecak o pojemności poniżej 20 litrów. Pomieścisz w nim wodę, kilka przekąsek, chusteczki, zestaw plastrów, cienką kurtkę przeciwdeszczową lub pelerynę. Więcej sprzętu nie będzie Ci potrzebne na takim spacerku.

Po zejściu z gór możesz spokojnie używać takiego plecaka także w warunkach miejskich.

plecak w góry o pojemności 15 litrów salomon xt
 Salomon XT 15 – mały model mieszczący 15 litrów nadaje się na każdy spacer, nie tylko w górach. Źródło: strona sklepu Megaoutdoor.

Pojemność 25-35 litrów na całodniowe wyjścia

To uniwersalny rozmiar, który sprawdzi się na wiele różnych wycieczek w góry. Jest wystarczająco duży, aby pomieścić niezbędny ekwipunek na jednodniowe wycieczki dla 2-3 osób, a jednocześnie wystarczająco mały, aby nie być zbyt ciężkim i nieporęcznym. Taka pojemność sprawdzi się u turystów na poziomie nieco wyższym niż niedzielny spacerowicz.

Zmieści się w nim ekwipunek na cały dzień chodzenia po szlakach łatwych technicznie, ale długich. Więcej prowiantu, zapasowa bluza, apteczka, papierowa mapa, spory magazyn wody – miejsca na pewno nie zabraknie.

Jeżeli idziesz w góry sam, to w plecaku 30-35 litrów upchniesz rzeczy także na dwudniową wycieczkę z noclegiem w schronisku. Torba pomieści ręcznik, karimatę, piżamę i niezbędne kosmetyki w turystycznych buteleczkach.

jaka pojemność plecaka w góry - przykład 30-litrowej pojemności plecaka salomon trailblazer
Ten plecak w góry ma 30 litrów pojemności. Model Salomon Trailblazer 30. Źródło: strona sklepu Megaoutdoor.

Pojemność 40-60 litrów na długi wypad dla zaawansowanych

Z takimi plecakami możesz iść w góry na 3-5 dni. Są również wystarczająco duże, aby pomieścić wszystko, czego potrzebujesz na wycieczkę weekendową przy dużej ilości ekwipunku. Zapakujesz namiot, śpiwór, jedzenie w puszkach, ubrania na zmianę, ciężki sprzęt fotograficzny, sprzęt wspinaczkowy.

Wybierz plecak z wieloma przegrodami i kieszeniami. Ułatwi to organizację ekwipunku i szybki dostęp do potrzebnych rzeczy. Zwróć uwagę na system nośny – musi równomiernie rozkładać ciężar na całym ciele, bo napakowana torba z pewnością będzie ciężka.

Pojemność plecaka powyżej 60 litrów na przygody życia

Plecaki o pojemności powyżej 60 litrów są przeznaczone przede wszystkim na długie wyprawy trekkingowe powyżej 5 dni. Stawiają na nie zaawansowani wędrowcy, którzy w dziczy spędzili już niejedną noc.

Zdecyduj się na taki model, jeśli planujesz wieloetapową podróż przez górzyste tereny o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu z elementami wspinaczki. Taka przygoda wymaga sterty dodatkowego sprzętu, namiotu, przenośnej kuchenki, zapasowych butów i tony ubrań. Im większy plecak wybierzesz, tym rzadziej będziesz musiał szukać oznak cywilizacji w celu uzupełnienia prowiantu.

turyści przy namiocie z wielkimi plecakami na plecach
Noclegi pod namiotem, walka z pogodą i konieczność zadbania o swoje bezpieczeństwo w ekstremalnych warunkach – plecak powyżej 60 litrów to dobre ubezpieczenie.

Podsumowanie

To jaka pojemność plecaka w góry będzie odpowiednia, zależy od długości wycieczki i trudności szlaków. Najbardziej uniwersalna na amatorskie wycieczki jest pojemność 25-35 litrów. Niedzielni spacerowicze, którzy traktują wyjścia w góry tylko jako luźny wypoczynek, mogą pozostać przy plecakach do 20 litrów. Plecaki o takiej pojemności znajdują zastosowanie również w miejskiej dżungli.

Modele powyżej 35 litrów pojemności są przewidziane na wycieczki z noclegami, także kilkudniowe. Mieści się w nich również specjalistyczny sprzęt na wyjątkowo trudne odcinki. Jeśli daleko Ci do zaawansowanego górołaza, nie potrzebujesz tak dużego plecaka.

Przed zakupem plecaka warto na próbę spakować rzeczy do torby, której pojemność już znasz. Wtedy łatwiej określisz, w jakim punkcie pojemnościowym jesteś. Przy okazji pomoże Ci to odsiać nadmiar niepotrzebnego sprzętu!

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *