Jak prać ubrania robocze? 5 kroków

Napisane przez
jak prać ubrania robocze krok po kroku

Jak prać ubrania robocze, by zachowały swoje właściwości i schludną prezentację? Pracownik ma obowiązek dbania o otrzymany uniform. Pamiętaj, że po rozwiązaniu umowy będziesz zobowiązany do zwrotu odzieży, więc staraj się zachować ją w jak najlepszym stanie. Przeczytaj, jak wygląda kwestia poprawnego, bezpiecznego obchodzenia się z ubrudzonymi elementami roboczego ubioru.

Szczegóły poprawnego prania, suszenia i prasowania znajdziesz na metce przytwierdzonej do ubrania. Ona powie Ci wszystko o optymalnym sposobie obchodzenia się z odzieżą. Co jednak zrobić, gdy metki nie ma? W opisany poniżej sposób możesz bezpiecznie wyprać i koszulki odblaskowe, i wzmacniane ogrodniczki.

Jak prać ubrania robocze – w pralce czy ręcznie?

Odzież roboczą można prać w pralce. Ręczne pranie nie jest konieczne. To wytrzymałe ubrania, więc nie zaszkodzi im bęben.

Jedyne, czego nie można prać w pralce, to buty BHP. Takie obuwie należy czyścić ręcznie.

1 – Przygotowanie

Przed praniem upewnij się, że wszystkie kieszenie są opróżnione, a duże zanieczyszczenia zostały usunięte. Zdejmij zaschnięte pecyny błota, wysyp piasek, ostrożnie zdrap grudki z farby. Takie rzeczy nie powinny dostawać się do pralki, bo szkodzą maszynie i utrudniają dokładne wypranie zawartości bębna.

Wywróć ubrania na lewą stronę, aby chronić kolory i delikatne elementy. Zapnij guziki i suwaki.

2 – Wybór odpowiednich detergentów

Odzież roboczą można prać w zwykłych detergentach, takich, jakie teraz masz w domu. Z ubraniem na pewno nie stanie się nic złego.

Klasyczny proszek do prania może nie wystarczyć do poradzenia sobie z niektórymi zabrudzeniami. Na takie okazje miej pod ręką pastę BHP. Świetnie nadaje się nie tylko do mycia rąk.

Dla bezpieczeństwa ubrań nie stosuj żadnych wybielaczy. Informacja o tym, czy można wybielać daną tkaninę, znajduje się na metce… której nie masz, więc dmuchaj na zimne!

3 – Odmoczenie ciężkich zabrudzeń

Jeśli odzież jest mocno zabrudzona, przed włożeniem do pralki przez 30-60 minut mocz ją w ciepłej wodzie z proszkiem do prania. Dzięki temu uporczywe zabrudzenia nieco puszczą. Spróbuj wtedy usunąć je szczotką i pastą BHP. W przypadku zabrudzeń ze smaru pastę BHP pozostaw na plamie przez kilka godzin.

Po usunięciu najgorszych zabrudzeń włóż roboczą odzież do pralki. Nie umieszczaj w bębnie nic innego.

4 – Wybór programu i temperatury

Dostosuj temperaturę prania do materiału. Bawełna i mieszanki bawełny z poliestrem wytrzymują wyższe temperatury (do 60°C), podczas gdy syntetyki (czysty poliester, nylon) wymagają chłodniejszej wody (30-40°C). Niektóre robocze ubrania można prać w temperaturze do nawet 95°C, ale odradzamy ryzykowanie, skoro działasz bez informacji z metki.

Wybierz program przeznaczony do tkanin syntetycznych. Wiruj odzież roboczą na obrotach do 400-600 obrotów na minutę.

5 – Suszenie

Po wyjęciu z pralki rozwieś robocze ubrania na świeżym powietrzu lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu z temperaturą pokojową. Susz ubrania na lewej stronie, by promieniowanie słoneczne nie przyczyniało się do powstawania przebarwień na tkaninie.

Roboczej odzieży nie trzeba prasować. Wręcz lepiej tego unikać – dotyczy to zwłaszcza odzieży odblaskowej czy z naklejkami. Wystarczy, że rozprostujesz ubrania po wyjęciu z pralki (mocno strzepnij), równo rozwiesisz, a będą się dobrze prezentowały po wyschnięciu.

Czy odzież roboczą da się idealnie wyprać?

Nie zawsze. Jeśli ubrania są ubrudzone chemikaliami, usunięcie zanieczyszczeń w domowych warunkach może się okazać po prostu niemożliwe. Poradzi sobie tylko specjalistyczna pralnia.

Odzież permanentnie zabrudzoną pierze się po to, by nie była przepocona. Nie przejmuj się plamami powstałymi na skutek użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli kiedyś przyjdzie Ci zwrócić odzież, wystarczy, że odświeżysz ją zgodnie ze swoimi możliwościami. Koszty czyszczenia w pralni leżą po stronie pracodawcy.

Podsumowanie

O tym, jak prać odzież roboczą, informuje sam producent – sprawdź metki! Jeżeli takiej metki nie ma, sprawa staje się bardziej skomplikowana. Wystarczy jednak, że podążysz za powyższą instrukcją. Mimo iż odzież robocza z założenia jest bardzo wytrzymała, obchodź się z nią delikatniej, niż tego wymaga.

W razie jakichkolwiek wątpliwości poproś pracodawcę, by poinstruował Cię co do poprawnego prania otrzymanego uniformu. Pracodawca posiada dokumentację ubrań.

Rate this post
Kategorie
Moda i odzież

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *