Korki adidas – 5 ciekawostek, których o nich nie wiedziałeś

Napisane przez
korki adidas predator x copa - ciekawostki

Rynek korków do gry w piłkę nożną rozrósł się w ostatnich latach do niebotycznych rozmiarów. Najważniejsze role odgrywają na nim trzej giganci – amerykańskie Nike oraz wywodzące się z Niemiec adidas i Puma.

Za najbardziej klasyczne buty piłkarskie do dziś wielu uważa właśnie adidasa. To jego właściciel skonstruował w końcu pierwsze buty z kołkami, to korki adidas Copa Mundial przeszły do legendy mistrzostw świata. Ale czy wiesz wszystko o korkach adidasa? Przygotowaliśmy pięć ciekawostek związanych z butami tej marki, które mogą Cię zaskoczyć!

Dwóch braci, dwie firmy

Historia wielu dużych przedsiębiorstw bywa ciekawa. Niemiecki adidas jest jednak pod tym względem wyjątkowy. W końcu w innych branżach trudno znaleźć dwóch hegemonów rynku, którzy nie tylko zaczynali od wspólnej fabryki, ale są też rodzonymi braćmi!

Tak było z Adolfem i Rudolfem Dasslerami. Rodzeństwo w latach 20. ubiegłego wieku założyło przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją sportowego obuwia. Po II wojnie światowej między braćmi doszło jednak do różnicy zdań. Efekt? Rudolf opuścił spółkę i założył firmę Ruda, która wkrótce zmieniła nazwę na Puma. Z kolei Adi przekształcił swoją firmę w przedsiębiorstwo o nazwie adidas. Brzmi znajomo?

Pierwsze buty zaprojektowane przez piłkarza

Wydaje się logiczne, że wskazówki piłkarzy pozwalają udoskonalać obuwie, w którym na co dzień występują. Ale czy jakiś zawodnik mógłby sam zaprojektować buty piłkarskie? Craig Johnston pokazał, że to możliwe!

Ten australijski piłkarz urodził się w Republice Południowej Afryki. Występował m.in. w Anglii, w Middlesbrough oraz Liverpoolu. W latach 90. zajął się trenowaniem dzieci. Chciał pomóc im w opanowywaniu piłki. Z tego pomysłu narodziły się buty adidas Predator.

Były to pierwsze korki zaprojektowane przez piłkarza. I to od razu rewolucyjne! Na skórzanej cholewce znalazły się bowiem gumowe wypustki. Model zadebiutował w 1994 r. i od razu okazał się hitem. Dziś najnowsze pary Predatorów możesz kupić na https://11teamsports.pl/c/adidas-predator.

Kangurze akcenty na boisku

Za najbardziej klasyczne nadal uważa się buty piłkarskie produkowane ze zwierzęcej skóry. Często do produkcji używa się skóry cielęcej, która jest powszechnie wykorzystywana w innych gałęziach mody i kaletnictwie. Projektanci butów piłkarskich często sięgają jednak również po inny rodzaj skóry.

Szczególnymi właściwościami wyróżniają się bowiem korki przygotowane z kangurzej skóry. Naczelnym przykładem takiego obuwia jest model adidas Copa, dostępny obecnie w wersji ze sznurówkami lub bez.

Dlaczego kangurza skóra jest tak doceniana? Przede wszystkim ze względu na swoją miękkość i delikatność. Jest też elastyczna, dzięki czemu dobrze dopasowuje się do stopy. Lekko zmodyfikowana skóra z butów Copa wchłania także mniej wody niż konkurencyjne materiały.

Najpopularniejsze buty piłkarskie na świecie? Korki adidas!

Do dziś adidas jest sportowym i piłkarskim hegemonem. Modele takie jak adidas Predator, Copa czy X Speedflow cieszą się popularnością godną uwagi. Żaden z tych modeli nie sprzedał się jednak w tylu egzemplarzach, co legendarne buty adidas Copa Mundial.

To najpopularniejsze korki w historii futbolu. Powstały ze wspomnianej wyżej kangurzej skóry. To okazało się wielkim hitem. Prosta budowa, elastyczna podeszwa, sztywny zapiętek – to użytkowe zalety Copa Mundial. A do tego wszystkiego niezwykła trwałość. Ten model w dobrym stanie wytrzymywał bowiem nawet kilka sezonów.

W korkach Copa Mundial występowały legendy piłki. Najbardziej znany był z nich Franz Beckenbauer, ale sięgali po nie także Diego Armando Maradona czy Zinedine Zidane. Mimo że od daty ich premiery – 1979 r. – minęło już ponad 40 lat, niewiele się zmieniły. I wciąż dobrze się sprzedają. To prawdziwy fenomen.

Ale oczywiście nawet one nie załatwią wszystkiego za Ciebie – do dobrej gry w piłkę potrzebna jest odpowiednia kondycja i sylwetka. Porady, jak ją uzyskać, znajdziesz w artykule: https://ewauroda.pl/plaski-brzuch-trening-i-dieta-ktore-pomoga-zrealizowac-to-marzenie.

Nowe korki adidas na każdy mecz

Zindywidualizowane buty nikogo dziś nie szokują. Normą jest to, że na języku czy cholewce znajdują się inicjały zawodnika lub jego pseudonim. Cristiano Ronaldo czy Lionel Messi doczekali się nawet całych serii butów im poświęconych.

Szlaki współczesnym gwiazdom przetarł David Beckham. To właśnie z nim adidas podpisywał pierwsze wyjątkowe kontrakty. Na początku XXI wieku “Bekcs” był wielką gwiazdą i mógł pozwolić sobie na wiele.

W jednym z sezonów adidas przygotował angielskiemu pomocnikowi… osobne buty na każdy mecz. Kosztowały ponad 500 dolarów za parę, ale cena nie grała roli. Gwiazdor zdecydował, by umieścić na nich symbole feng shui, a także imiona trójki dzieci. Niemiecki producent zgodził się bez szemrania.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: strona sklepu 11teamsports.pl

5/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *