Strój roboczy dla elektryków. Jakie elementy powinien zawierać?

Napisane przez
ubranie robocze dla elektryka

Odzież robocza lub ochronna jest wymagana w wielu branżach. Te kategorie ubrań nieco się od siebie różnią. Pierwsza ma zastępować prywatne ubrania pracowników, by nie zostały zabrudzone. Zadaniem drugiej jest ochrona zdrowia zatrudnionych osób, często także stanowi bezpośrednią barierę przed oddziaływaniem niebezpiecznych bądź szkodliwych substancji. W praktyce jednak często na strój roboczy składa się kombinacja odzieży roboczej i ochronnej, dobrana odpowiednio do zajmowanego stanowiska i obowiązków. Podobnie może to wyglądać w przypadku osób wykonujących zawód elektryka. Jakie ubranie robocze dla elektryka, by było wygodne i bezpieczne? Już pierwsze skojarzenie podpowiada, że na przykład szorty robocze z pewnością się do pracy w takim charakterze nie nadają, ale już kombinezony czy rękawice – jak najbardziej. Przedstawiamy najważniejsze założenia i elementy, jakie powinny wchodzić w skład stroju roboczego elektryka.

Charakterystyka pracy elektryka – zagrożenia

Stanowiska pracy, które potocznie i ogólnie określamy mianem elektryka, mogą wymagać wykonywania zróżnicowanych obowiązków. Inną charakterystykę ma praca osoby zajmującej się tworzeniem elektrycznych jednostek napędowych, inną technika czy montera linii energetycznych. Ubrania robocze dla elektryków będą różniły się od stroju na przykład murarza. Nieco inne umiejętności są potrzebne ludziom, którzy na co dzień zajmują się instalacjami elektrycznymi w mieszkaniach, specyficznego doświadczenia wymaga także naprawa elektrycznego sprzętu RTV czy AGD. Niemal każdemu jednak z pewnością przydadzą się kurtki softshell robocze!

W związku z tym katalog zagrożeń, jakie czyhają w pracy elektryka, jest bardzo szeroki. A to właśnie im ma przeciwdziałać odpowiedni strój roboczy dla elektryka. Największym zagrożeniem jest jednak oczywiście porażenie prądem, do którego może dojść w czasie pracy. Inne poważne, a zarazem uniwersalne dla elektryków elementy ryzyka to poparzenie energią łuku elektrycznego, a także wysoka temperatura, jaka wytwarza się przy zwarciach instalacji. To właśnie na przeciwdziałaniu takim czynnikom skupia się odzież ochronna dla elektryków, choć są oni czasami narażeni także na promieniowanie, urazy mechaniczne czy upadki z wysokości.

Ubranie robocze dla elektryka – elementy stroju

Strój do pracy elektryka: https://sklep-logos.pl/odziez-robocza-spodnie musi więc zabezpieczać przede wszystkim przed porażeniem prądem oraz poparzeniami. W związku z tym podstawowe elementy jego odzieży są wykonywane z materiałów posiadających właściwości antyelektrostatyczne. Oznacza to, że w czasie skoku napięcia ładunki elektryczne są odprowadzane z ich powierzchni. Taka odzież robocza dla elektryka nie może się elektryzować.

By takie właściwości ubrań ochronnych były skutecznie wykorzystywane, strój roboczy elektryka powinien osłaniać całe ciało. Dotyczy to również sytuacji, w których elektryk pochyla się czy wykonuje mniej standardowe ruchy. Często stosowanym rodzajem ubrań są zatem jednoczęściowe kombinezony zasuwane na zamek, który jest osłonięty specjalną, zapinaną listwą. Alternatywą jest kombinezon z dwóch osobnych części – spodni i bluzy. Spodnie robocze dla elektryków zwykle wykonywane są z połączenia poliestru i bawełny. Istotna jest duża gramatura materiału oraz gruby splot – dzięki temu tkanina jest bardziej odporna na wysokie temperatury. W skład materiału powinna wchodzić także specjalna nić antystatyczna, odpowiadająca za odprowadzanie ładunków elektrycznych. Czasami górną warstwę stanowią też kurtki softshell robocze, ale powlekane specjalną nicią. Dobrym rozwiązaniem są także ubrania wzmocnione w kluczowych miejscach grubą, antyprzebiciową warstwą poliestru. Trzeba jednak przy tym pamiętać, by ubranie robocze dla elektryka pozwalało na wygodne i bezproblemowe ruchy.

Odzież robocza dla elektryka – specjalne buty i rękawice

Strój elektryka muszą uzupełniać odpowiednie buty oraz rękawice. W tym przypadku nie są to jednak klasyczne akcesoria robocze. Buty dla elektryka muszą być posiadać specjalną, antystatyczną podeszwę, a także podobną powłokę. Mają one bowiem zabezpieczać pracownika przed porażeniem od strony podłoża. Spody powinny wykazywać dużą odporność na przebicie, przydadzą się też podnoski chroniące przed przedmiotami spadającymi na stopę.

Należy także zadbać o odpowiednie rękawice dla elektryka. Muszą one bowiem zapewniać swobodę ruchów, ale także izolować od ładunków elektrycznych i zabezpieczać przed skaleczeniem. Wyznacznikiem ich klasy jest norma PN-EN 60903 – na takie rękawice zakłada się zwykle dodatkowy komplet skórzanych rękawic.

Rate this post
Kategorie
Moda i odzież

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *