Zewnętrzne biuro księgowe – kiedy warto z nim współpracować?

Napisane przez
księgowość w firmie

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma obowiązkami, których nie sposób uniknąć. W ferworze spraw związanych z oferowanymi usługami czy towarami, administracją stroną czy sklepem internetowym, marketingiem czy działaniami związanymi z delegacją zadań dla pracowników czasami może coś umknąć. Jedną ze spraw, o których trzeba jednak pamiętać, pozostaje księgowość. W przypadku osób fizycznych, ich spółek jawnych oraz cywilnych, a także spółek partnerskich o niższym dochodzie wystarczy prowadzenie tak zwanej uproszczonej księgowości. W pozostałych firmach konieczna będzie pełna księgowość. I w jednym, i w drugim przypadku przedsiębiorcy coraz częściej rezygnują jednak z działu księgowości w swojej firmie na rzecz outsourcingu usług księgowych. Dlaczego takie rozwiązanie zyskuje popularność i kiedy warto postawić na zewnętrzne biuro księgowe? Przyjrzeliśmy się największym korzyściom takiej decyzji.

Wygoda i spokojna głowa

Korzystając z zewnętrznej księgowości właściciel firmy nie musi osobiście znać się na tego typu zagadnieniach. Jeśli powierzy swoje sprawy sprawdzonym księgowym, może być pewien, że ci zadbają o to, by nie miał żadnych problemów związanych z Urzędem Skarbowym czy innymi przepisami. Wówczas wystarczy tylko przekazywać do biura księgowego wymagane dokumenty. Pod tym względem wygoda również jest spora – nie trzeba tego robić osobiście, wystarczy poczta, a często nawet przesyłanie ich e-mailem.

Dzięki temu właściciel firmy może skupić się na sprawach związanych z bieżącym prowadzeniem i rozwojem biznesu. Plusem współpracy z zewnętrznym biurem jest także możliwość zasięgnięcia porady w przypadku wątpliwości i pomoc przy skomplikowanych formalnościach.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Dzięki temu, że nie będzie trzeba zajmować się “papierkową robotą”, można zaoszczędzić sporo czasu. Przerzucenie części obowiązków na zewnętrznych księgowych oznacza uwolnienie się od długotrwałego wypełniania dokumentów, a także stresu związanego z ewentualną kontrolą finansów. To urzędnicy spotkają się z pracownikami biura. Czas oszczędzi się również dlatego, że nie będzie trzeba doczytywać przepisów i ich interpretacji ani śledzić zmian w prawie. Wszystko to spocznie na barkach księgowych, a właściciel może skupić się na rozwoju firmy, na przykład poprzez jej media społecznościowe.

Współpraca z zewnętrznym biurem księgowym to zwykle również oszczędność pieniędzy. Samodzielne prowadzenie księgowości lub wyznaczenie w swojej firmie specjalnego stanowiska dla znającej się na tym osoby to koszty związane z zakupem sprzętu. Przy zatrudnianiu księgowego we własnej firmie potrzebny będzie dodatkowy budżet na jego pensję. To także stałe koszty, które są generowane w związku z zakupem artykułów biurowych. Korzystanie z zewnętrznych usług często okazuje się tańsze. W dodatku w takim biurze zawsze ktoś będzie do Twojej dyspozycji. A zatrudniony przez Ciebie księgowy może pójść na zwolnienie lekarskie lub długi urlop, w czasie gdy akurat będzie najbardziej potrzebny.

Wsparcie na różnych płaszczyznach

Zewnętrzne biuro księgowe to także gwarancja dostępu do kompleksowej oferty związanej z dokumentacją i finansami. Jeden księgowy zatrudniony w firmie może nie dysponować pełnią wiedzy na każdy temat. W biurze księgowym znajdą się jednak specjaliści, którzy pomogą rozstrzygnąć trudniejsze sytuacje. Dzięki temu będziesz w stanie szybciej, sprawniej i po prostu lepiej zarządzać firmą. Często tego typu biura oferują również pomoc prawną – dzięki temu nie trzeba będzie wydawać dodatkowych funduszy na zewnętrzne porady.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *